صفحه شطرنج موزائیکی

خلاصه ای درباره ی آموزش

همه کسانی که شطرنج دوست دارند، داشتن یک صفحه شطرنج از چوب گردو بسیار لذتبخش است. اما گاهی داشتن چیزی که متفاوت از سایرین است هم جالب است. مخصوصا که خودتان انجام داده باشید. در این آموزش نیز سعی کردیم یک صفحه شطرنج متفاوت را آموزش دهیم که نسبتا راحت قابل انجام است و زیبا هم هست.

قدم 1

مواد مورد نیاز برای ساخت
نیم کیلوگرم بتن شکل دهنده، دستکش، عینک ایمنی، ماسک، ورق گالوانیزه، خط کش و ماژیک، کاشی های مربع، اسپری چسب، دیواره فوم، نوار چسب بسته بندی، دستگاه پولیش و پد

قدم 2

برای این کار ما از ورق گالوانیزه استفاده کرده ایم. می توانید از ورق های دیگه از جنس اکریلیک یا پلاستیک های مشابه نیز استفاده کنید. دلیل انتخاب این ورق ها این است که به راحتی، بدون اینکه بتن به آنها بچسبد جدا می شوند. ورق را روی یک تخته صاف قرار میدهیم و لبه ها را نیز با تخته در یک راستا می گذاریم تا کشیده نشود. برای خانه های شطرنج از کاشی های کوچک با اندازه استاندارد استفاده شود. در اینجا از سایز حدود 3.5 سانتیمتر استفاده شده است. همچنین ورق گالوانیزه را در سایز مناسب اندازه گیری کنید. پیشنهاد می شود ابتدا خانه های شطرنج را قرار دهید و سپس اطراف را اندازه گیری کنید که در ادامه قدم ها به آن اشاره کرده ایم

قدم 3

کاشی های کوچک را به رنگ سیاه در آورده، پس از خشک شدن روی ورق بچینید(اگر هم می توانید کاشی سیاه رنگ تهیه کنید نیاز به رنگ آمیزی نیست). یک سمت کاشی ها را با اسپری چسب کمی بپوشانید و روی ورق بچسبانید. مجددا کاشی ها را تک تک بردارید و این بار بر عکس بچسبانید. به این روش به سادگی بدون نیاز به اسپری کردن هر دو سمت مخصوصا موقع پولیش در آخر کار، کاشی ها را می چسبانید.

قدم 4

پس از آن دیواره ها را اطراف آن با کمی فاصله حدود 1 سانتی متر قرار دهید. برای دیواره ها از فوم استایرن استفاده شده است و چسب دو طرفه مخصوص فرش. برای چسبیدن به ورق گالوانیزه. طبق شکل. همچنین وجود چسب در طرف دیگر فوم حالت دادن و صاف کردن بتن را راحتتر می کند. شکافها را نیز باید پوشاند، در اینجا از سیلیکون استفاده شده است.

قدم 5

پس از آماده سازی مراحل بالا، دانه ها یا سنگ های زینتی(پای گلدان ها می ریزند) را روی قسمت تعیین شده می ریزیم. این دانه ها پس از پولیش دادن سطح بخوبی مشخص می شوند. همچنین در دیواره فوم هم می توانید وسایل تزئینی بچسبانید، پس از پولیش آنها هم به زیبایی مشخص می شوند.

قدم 6

ابتدا باید گفت برای ساخت بتن به طور 3 به 1 از پودر بتن و آب استفاده می کنیم. یعنی بطور مثال 3 لیوان پودر در 1 لیوان آب. ابتدا نصف لیوان آب را در ظرفی می ریزید و اولین لیوان پودر را اضافه می کنید. خوب بهم می زنید. سپس دو لیوان پودر دیگر را اضافه کرده و هم می زنید. در نهایت اگر زیاد از اندازه سفت بود، باز هم آب اضافه می کنید تا نرم تر شود. در شکل خواهید دید.
پس از آماده شدن بتن، آن را در محل مورد نظر که با دیواره تعیین کردیم می ریزید و روی آن را کاملا صاف می کنید. ریختن را به آرامی انجام دهید تا دانه های تزئینی نپرند و سپس با یک جسم لبه دار مانند یک تکه چوب نازک آن را صاف کنید. با یک پلاستیک روی بتن را بپوشانید تا سخت و خشک شود. اجازه دهید 2 تا 3 روز همانطور باقی بمانند.

قدم 7

پس از سخت شدن بتن، پلاستیک و دیواره ها را بردارید، بتن را از اطراف تمیز کنید. آن را برگردانید و ورق گالوانیزه را از روی آن جدا کنید و سطح آن را تمیز کنید تا اسپری چسب از روی قطعات پاک شود.

قدم 8

سپس روی آن را با دستگاه پولیش کاملا صیقل دهید تا کاشی ها و دانه های تزئینی به زیبایی خود را نشان دهند

صفحه شطرنج موزائیکی

دوسش دارم(1 )

تاریخ انتشار۹۵/۰۲/۰۵
تعداد بازدید 0
QR code

به اشتراک گذاری آموزشارسال پیام