مجسمه مقوایی اردک

خلاصه ای درباره ی آموزش

یکی از جالب ترین کارهایی که تا حالا دیدم ساخت مجسمه های مقوایی است که بسیار به آن علاقمندم. در جاهای مختلف به دلیل تازگی و زیبایی کار و به دلیل اینکه اکثرا فروشنده هستند، آموزش خاص و جامعی از این کار نیافتم. تا اینکه مطلب زیر را پیدا کردم. آنچنان جامع و کامل نیست. اما توصیه های مناسبی دارد. به عنوان اولین آموزش در این حوزه ساخت اردک را با استففاده از مقوا قرار داده ایم.

قدم 1

در ابتدا باید عنوان کرد دستور خاصی برای چسباندن چند قطعه و ساختن آن وجود ندارد و متفاوت تر است.
در حالت کلی سعی داریم یه دستورالعمل کلی را برای هر مدل بدهیم.
هر قسمت را که می خواهید بسازید سعی کنید به کمک حروف و یا شماره، تعیین کنید مربوط به کدام قسمت از بدن، مثل پا، شاخ و غیره می باشد.
در تصاویر مثالهایی برای نامگذاری یا شماره گذاری برای قطعات آمده است که می توانید مشاهده کنید.
نامگذاری برای این است بدانید قطعه طراحی شده برای کدام قسمت بدن است و اما شماره گذاری برای این است که بدانید ابتدا از کجا شروع به چسباندن یا کنار هم قرار دادن قطعات است. باید از جایی شروع کنید که برای شما راحتتر است و اضافه کردن سایر قطعات به آن آسانتر است.
شماره های کوچکی که در لبه های هر قطعه است، درواقع نشان دهنده اعداد برای ترتیب چسباندن است.
شماره ها را پیدا کرده و قطعات را به هم بچسبانید.
قطعات را به خوبی چک کنید. اگر متوجه شدید یک شماره در هر دو لبه یک قطعه وجود دارد، ابتدا باید این دو را بهم بچسبانید و سپس بقیه قطعات را اضافه کنید.
این اعداد تنها برای این است که بدانید کیت شما کامل است.
مثلا می توانید شماره گذاری را به صورت زیر انجام دهید. (اول حرف قسمت بدن و شماره -قطعه چند از چند مثلا پا1 : 15 از 30 . این یعنی پای سمت راست را به عنوان قطعه 15 از 30 قطعه باید چسباند)
این اعداد تنها نشان دهنده مرحله چسباندن قطعه نیست، بلکه بیشتر برای این است که بدانید کیت شما قبل از شروع کار کامل است.
در تصاویر و گیف های پایین می توانید نحوه تا زدن و کار کردن با مقواها را نشان می دهد.
چسباندن قطعات بهم بسیار مهم است. باید گفت سعی کنید قطعات را به ترتیب و مرتب بهم بچسبانید. از زیاد زدن چسب خودداری کنید و تنها کمی بریزید زیرا با فشار برای چسبیدن لبه های قطعات به هم چسب پهن شده و نیاز به زیاد چسب زدن نیست. همچنین به اندازه کافی لبه ها را بهم فشار دهید تا خوب بچسبند و اجازه دهید در نهایت کاملا خشک شوند.
مراقب باشید راستا های چسباندن با راستای تا خوردن لبه هر قطعه یکی باشد.
مطمئن شوید که لبه ها داخل مجسمه قرار می گیرند و روی کار نباشند در هنگام چسب زدن. پس بسیار دقت کنید. اگر دستتان نمیرسد در ادامه چسباندن قطعات از ابزار نوک تیزتر همچون مداد استفاده کنید.
نکات عمومی:
مطمئن باشید که میز کار شما کاملا تمیز است. تا مقواهای شما کثیف نشوند.
توصیه می شود از چسب کاغذ استفاده کنید با سر باریک و در حد امکان غلطان تا کار دقیق تر انجام شود.
از چسب چوب استفاده نکنید.
اگر چسب روی دستتان ریخت سریع آن را با یک حوله تمیز و مرطوب، تمیز کنید.
سعی کنید وسط کار به خود فرصت بدهید، استراحت کنید به چیزی که تا حالا ساختید خوب بنگرید. قرار نیست طبق یک زمان خاص حتما کار تمام شود. باید کار چسباندن را بسیار دقیق انجام دهید.
به گیف زیر نگاه کنید. اگر دیدید قسمتی از کاغذ لبه دار نیست، کاغذ قابل انعطاف است، از یک لبه دیگر می توانید استفاده کنید.
آخرین نکته این است که بعضی از جرئیات مجسمه را می توانید آخر کار اضافه کنید. مثل زبان، دندان، شاخ و ... پس سعس کنید ابتدا حجم کلی کار را درآورده و بسازید و سپس جزئیات را اضافه کنید. همچنین موقع اضافه کردن آنها محکم فشار ندهید تا کار خراب نشود.

اکثرا برای طراحی قطعات وشکل این مجسمه ها از طریق نرم افزارهای طراحی باید عمل کرد. مثل نرم افزارهای خانواده آتوکد یا اسکچ آپ. اما در اینجا لینکی از یک وبسایت قرار می دهم که می توانید هر طرحی که می خواهید از آن دانلود کنید.

http://www.thingiverse.com/

موارد مورد نیاز: چسب مایع، کاغذ مقوایی که قابل تاشو باشد، چاقو یا قیچی، خط کش، موچین یا گیره برای نگه داری لبه های چسب خورده، خلال دندان برای پهن کردن چسب

و قطعات آماده شده را پرینت بگیرید و شروع به برش کنید.

قدم 2

قطعات بریده شده را طبقه بندی کنید و هر قسمت را که مربوط به قسمتی از بدن است جدا کنید

قدم 3

حال شروع به جدا کردن قطعات کنید و به کمک خط کش قسمتهای خط چین را تا کنید

قدم 4

در ادامه قدم ها می توانید مشاهده کنید که چگونه قطعات مختلف مربوط به قسمت های مختلف بدن با دقت به هم چسبانده می شوند

قدم 5

قدم 6

قدم 7

قدم 8

قدم 9

قدم 10

مجسمه مقوایی اردک

دوسش دارم(1 )

تاریخ انتشار۹۵/۰۲/۱۱
تعداد بازدید 0
QR code

به اشتراک گذاری آموزشارسال پیام