آموزش ساخت ربات پرنده (نرم افزار آردوینو)

خلاصه ای درباره ی آموزش

قبلا یک آموزش ساخت ربات پرنده (هواپیمای بدون سرنشین) را برای شما قرار دادم. اما یک موضوع مهمی که در ساخت ربات پرنده باید به آن توجه کرد راه اندازی، تنظیم و استفاده از نرم افزار آردوینو (Arduino) می باشد. برای همین تصمیم گرفتم آموزشی از این نرم افزار را به کمک اطلاعات مختلفی که از نت گرفتم نثل سایت arduino.ir، برای شما بگذارم. 

قدم 1

در این آموزش، به طور مثال شما از برد آردوینو مدل Uno ، Duemilanove، Nano، Mega 2560 یا Diecimila استفاده می کنید.
به یک کابل USB استاندارد نیز (A plug to B plug)احتیاج دارید: به عنوان مثال همان نوع کابلی که شما به یک پرینتر USB متصل می کنید. نوع کابلی که تهیه می کنید به برد شما هم بستگی دارد.

قدم 2

آخرین نسخه برنامه را دانلود کنید و روی کامپیوتر خود نصب کنید.

قدم 3

برد آردوینو مدل Uno، Mega، Duemilanove و Nano خودش از اتصال USB به کامپیوتر یا یک هر منبع دیگر می گیرد. اگر از آردوینو مدل Diecimila استفاده می کنید، مطمئن شوید برد از USB تغذیه می کند.
منبع تغذیه توسط یک جامپر انتخاب شده است، یک تکه پلاستیک کوچک که در دو پین از سه پین بین USB و پاورجک، فرو رفته است. بررسی کنید که این جامپر روی دو پینی که به پورت USB نزدیک تر است قرار گرفته باشد.
برد آردوینو را با استفاده از کابل USB به کامپیوتر خود متصل کنید. چراغ سبز رنگ مربوط به منبع، (که با برچسب PWR مشخص شده است) باید روشن شود.

قدم 4

جهت نصب نرم افزار برای آردوینو مدل Uno یا Mega 2560 روی ویندوز 7، ویستا یا XP:

برد خود را متصل کنید و منتظر بمانید تا ویندوز فرایند نصب راه انداز را آغاز نماید. پس از چند لحظه، این فرایند با شکست مواجه می شود، با اینکه تلاش خود را کرده است.
روی منوی Start کلیک کرده و Control Panel را باز نمایید.
در پنجره Control Panel به System and Security بروید. سپس، روی System کلیک کنید.. زمانی که پنجره System بالا آمد، Device Manager را باز کنید.
زیر Ports (Com & LPT) را نگاه کنید. باید یک پورت باز به نام "Arduino UNO (COMxx)" ببینید.
روی پورت "Arduino UNO (COmxx)" راست کلیک کنید و گزینه "Update Driver Software" را انتخاب نمایید.
سپس، گزینه "Browse my computer for Driver software" را انتخاب کنید.
در نهایت، به مسیر برنامه رفته و فایل راه انداز را به نام "arduino.inf" که در پوشه "Drivers" نرم افزار آردوینو قرار دارد، انتخاب نمایید. ( زیرشاخه "FTDI USB Drivers"). اگر از یک نسخه قدیمی محیط برنامه نویسی ( 1.0.3 یا قدیمی تر) استفاده می کنید، فایل راه انداز Uno را با نام "Arduino UNO.inf" انتخاب کنید.
در اینجا ویندوز، نصب راه انداز را به پایان می رساند.
پیوند رو به رو را نیز مشاهده کنید: راهنمای تصویری مرحله به مرحله جهت نصب Uno در ویندوز XP در لینک https://www.arduino.cc/en/Guide/UnoDriversWindowsXP بخوانید.

نصب راه انداز برای بردهای آردوینو مدل Duemilanove ، Nano یا Diecimila در ویندوز 7، ویستا یا XP:(این قسمت نیز در سایت arduino.cc وجود دارد)
زمانی که برد را متصل می کنید، ویندوز باید فرایند نصب راه انداز را آغاز کند (اگر شما تاکنون برد آردوینو را به کامپیوتر متصل نکرده اید).
در ویندوز ویستا، راه انداز باید به صورت خودکار دانلود و نصب شود (واقعا این مورد اتفاق می افتد!)
روی ویندوز XP، ویزارد Add New Hardware باز می شود:
زمانی که پرسید Can Windows connect to Windows Update to search for software? شما گزینه No, not this time را انتخاب نمایید. دکمه Next را کلیک کنید.
گزینه Install from a list or specified location (Advanced) را انتخاب نموده و دکمه Next را کلیک کنید.
اطمینان حاصل کنید که گزینه Search for the best driver in these locations تیک خورده باشد؛ گزینه Search removable media را از حالت انتخاب خارج کنید و گزینه Include this location in the search را تیک بزنید و پوشه drivers/FTDI USB Drivers در مسیر آردوینو را Browse کنید. (آخرین نسخه ی راه اندازها را می توانید در آدرس FTDI پیدا کنید.) دکمه Next را کلیک کنید.
این ویزارد به دنبال راه انداز خواهد گشت و سپس به شما می گوید که "USB Serial Converter" پیدا شد. دکمه Finish را کلیک کنید.
ویزارد New Hardware مجدداً ظاهر خواهد شد. همان مراحل را طی کنید و همان گزینه ها و مکانها را جهت جستجو انتخاب کنید. این بار، یک "USB Serial Port" پیدا خواهد شد.
با باز کردن Windows Device Mananger (در برگه Hardware از control panel سیستم) می توانید بررسی کنید که راه اندازها نصب شده باشند. در بخش Ports، به دنبال گزینه ی "USB Serial Port" بگردید؛ این، برد آردوینو است.

قدم 5

روی برنامه آردوینو دابل کلیک کنید. (توجه: اگر نرم افزار آردوینو به زبان دیگری اجرا شد، شما می توانید آن را در کادر مکالمه Preferences تغییر دهید. برای اینکه بیشتر بدانید به لینک https://www.arduino.cc/en/Guide/Environment#languages بروید.

قدم 6

نمونه برنامه LED blink را باز کنید: File > Examples > 1.Basics > Blink.

قدم 7

لازم است که پورت ورودی کامپیوتر را که آردوینو از طریق آن به سیستم متصل است، از منوی Tools > Board انتخاب کنید. برای بردهای آردوینو مدل Duemilanove با میکروکنترلر ATmega328 (نوشته ی روی تراشه ی برد را بررسی کنید)، گزینه Arduino Duemilanove or Nano w/ ATmega328 را انتخاب کنید. قبلاً، بردهای آردوینو با یک میکروکنترلر ATmega168 می آمدند، برای آنها، گزینه ی Arduino Diecimila, Duemilanove, or Nano w/ ATmega168 را انتخاب نمایید. (جزئیات بیشتر راجع به گزینه های منوی Board در صفحه محیط برنامه نویسی آردوینو موجود است.)

قدم 8

پورت سریال برد آردوینو خود را از منوی Tools | Serial Port انتخاب کنید. این گزینه احتمالاً COM3 یا بالاتر است (COM1 و COM2 معمولاً برای پورت های سریال سخت افزاری رزرو شده اند). برای دانستن پورت مربوط به آن، شما می توانید برد آردوینو خود را از کامپیوتر بیرون کشیده و مجدداً منو را باز نمایید؛ پورتی که این بار نشان داده نمی شود، برد آردوینو است. برد را مجدداً متصل کنید و آن پورت سریال را انتخاب نمایید.

قدم 9

اکنون، خیلی ساده، روی دکمه "Upload" در محیط آردوینو کلیک کنید. چند ثانیه صبر کنید- باید چراغ های RX و TX روی برد را به حالت چشمک زن ببینید. اگر عملیات آپلود با موفقیت انجام شود، پیغام "Done uploading." در نوار وضعیت ظاهر می شود. (توجه: اگر یک برد آردوینو مدل Mini ، NG یا سایر بردها را دارید، لازم است که بلافاصله قبل از کلیک کردن روی دکمه آپلود، به طور فیزیکی دکمه ریست روی برد را فشار دهید.)چند ثانیه پس از اینکه آپلود تمام شد، LED که به پین 13 برد متصل است(L)، باید به حالت چشمک زن درآید. (in orange). اگر این اتفاق افتاد، به شما تبریک می گوییم! شما آپلود و اجرای برنامه آردوینو را یاد گرفته اید.
اگر با مشکل مواجه شدید، لطفا توصیه های رفع اشکال را مشاهده کنید.
ممکن است بخواهید به موارد زیر نیز مراجعه کنید:
مثال هایی جهت استفاده از تعدادی سنسور و محرک
مرجعی برای زبان آردوینو
متن راهنمای آغاز کار با آردوینو تحت لیسانس Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 مجوز گرفته است. نمونه کدها در راهنما در حوزه عمومی منتشر شده است.

قدم 10

مرجع اصلی مطلب: arduino.ir

آموزش ساخت ربات پرنده (نرم افزار آردوینو)

دوسش دارم(2 )

تاریخ انتشار۹۵/۰۶/۰۴
تعداد بازدید 0
QR code

به اشتراک گذاری آموزشارسال پیام