آموزش ساخت هواپیمای بدون سرنشین قسمت اول

خلاصه ای درباره ی آموزش

هواپیماهای بدون سرنشین یکی از رباتها یا اسباب بازیهای محبوب بین نوجوانان است. معمولا کیت¬های آنها را در فروشگاهها می¬توان یافت. در اینجا یکی از انواع اینجور هواپیماها را برای آموزش گذاشتیم که بیشتر کار آن به عهده خودتان است. این کاریست که برای کلاس رباتیک و یا شبیه آن برای دبیرستان¬ها بسیار مناسب است. و کار خوبیست که می¬توان چندنفره انجام داد. در اینجا از کنترلر MultiWii که برپایه چیپ ATMega328 که از Arduino UNO استفاده کرده است. در نتیجه برنامه نویسی بسیار راحتی دارد. همچنین توسط گوشی¬های هوشمند اندرویدی که می¬توان اطلاعات GPS را به هواپیما بفرستد نیز قابل کنترل است. وقتی سیگنال GPS فرستاده شود و هواپیما ارتباطش برقرار شود و از گوشی پیروی کند، آنگاه شما می¬توانید در خیابان راه بروید و هواپیما پشت سرتان بیاید. کمی ساخت اینگونه رباطها در منزل سخت است اما در مدرسه و با کمک چندین نفر و هدایت معلم این کار راحتتر انجام می¬گیرد. 

قدم 1

این نوع هواپیما فول اتوماتیک است و نیازی به کنترل ندارد. از طرفی توسط GPS گوشی می تواند هدایت شود در نتیجه به هرجایی نمی خورد. سنسور فراصوت به اینکه به ساختمانها و درختها برخورد نکند نیز بسیار موثر است. ملزوماتی که نیاز است: باتری 1000 میلی آمپری لیتیوم آیون که حدود 16 تا 18 دقیقه با آن می تواند به راحتی پرواز کند، سنسور فراصوت برای جلوگیری از برخورد با موانع در هوا، مودول بلوتوث برای گرفتن داده ها از موبایل، میکروکنترلر Arduino، ژیروسکوپ، بیشترین ارتفاع تنظیم شده (5 متر)، می خواهیم وقتی باتری تمام شد روی گوشی فرود آید، می توانید برای هر وسیله دیگر این این را پیاده کنید، دوربین فیلم برداری با کیفیت 720 پیکسل HD (2mp)، لحیم، چسب حرارتی، کاتر یا هر وسیله برش، سیم چین، ابزار چرخشی، چسب قطره ای...همچنین قسمتهای الکترونیکی مورد نیاز: پرواز کنترار MultiWii 32kB، مدول GPS، سریال مبدل I2C، مدول بلوتوث، سنسور فراصوت، قطعات پلاستیکی، دنده، موتورها، ملخ، پیچ، موتور L293D.

قدم 2

ابتدا باید ملخ ها را سرهم کنید. این ملخ ها بصورت آماده در بازار است. تنها کافیست که شما موتور ملخ را داخل سوراخی که در آنها تعبیه شده است قرار دهید. در اینجا از ملخ های Syma S5X استفاده شده است. مهم این است که سبک و قدرتمند باشد و سعی کنید شماتیکی از کار را چه روی کاغذ و چه روی نرم افزار داشته باشید تا با مراجعه به آن اشتباه کار نکنید.

قدم 3

حالا باید همه کابل ها و سیم ها را از موتور ملخ ها به موتور درایور IC، L293D لحیم کنید. اگر بخوبی به تصاویر نگاه کنید گویای این مطلب هستند سیم های آبی و سیاه به GND و سیم های مثبت به خروجی های 1 تا 4 وصل می شوند. L293D می تواند این موتورها را هدایت کند، اما توصیه این است که از ترانزیستورهای قدرتمند استفاده کنید زیرا این چیپ نمی تواند هر چهار موتور را در توان بالا نگه دارد (بیشتر از 2 آمپر). بعد ازین 14 سانتی متر از یک بند کی بریم تا موتور را نگه داریم. در اینجا از بند بسیار محکی استفاده شده است و دور موتور قرار گرفته است. سعی کنید بند را خیلی آرام روی موتور قرار دهید.

قدم 4

به عکس دوم بخوبی دقت کنید، نشان می دهد چطور باید ملخ های هواپیما قرار گیرند. مقداری چسب حرارتی و چسب قطره ای خیلی قوی برای ست کردن ملخ ها استفاده نمایید و سپس ارتباط ها را چک کنید. بسیار بسیار مهم است که ملخ ها فاصله های یکسان از یکدیگر و از مرکز هواپیما داشته باشند.

قدم 5

چهارتا سیم جامپر مادگی به مادگی برداشته و نصف کنید. سپس به پین های باقیمانده IC لحیم کنید. این کار به وصل شدن پین ها به پین های I/O مربوط به Arduino کمک می کند. حالا وقت ساختن مدار است.

قدم 6

همه مدولهای خریداری شده شامل کیت کنترلر پرواز هستند. بنابراین شما فقط باید آنها را بهم وصل کنید. بلوتوث به قسمت سریال پورت می رود، GPS ابتدا در مبدل I2C قرار می گیرد و سپس در پورت I2C. شما می توانید این را نیز به هواپیمای خود اضافه کنید.

قدم 7

خب حالا به کمک نوار چسب دوطرفه اول GPS را اضافه کنید. این نوع چسب هرچیزی را نگه می دارد و الان شما می توانید یکی یکی مودولها را روی قطعه های پلاستیکی هواپیما بگذارید. وقتی کارتون تمام شد می توانید پین های موتور درایور را به MultiWii وصل کنید.

قدم 8

پین های ورودی به D3, D9, D10, D11 رفته و بقیه به پین های VCC+ و GND- وصل می شوند.

قدم 9

برای نگه داشتن و فیکس کردن باتری به ته هواپیما از کش پول استفاده کنید و محکم کنید. امتحانش کنید که محکم باشد.

قدم 10

سنسور فراصوت را نیز به کمک کش پول محکم کنید و به پین های D7 و D6 از کنترلر MultiWii وصل کنید.

آموزش ساخت هواپیمای بدون سرنشین قسمت اول

دوسش دارم(2 )

تاریخ انتشار۹۵/۰۴/۲۷
تعداد بازدید 0
QR code

به اشتراک گذاری آموزش



ارسال پیام


مهدی افشار

ازقرار دادن آموزش ساخت ربات پرنده بسیار ممنونم

سلام
خیلی ممنون
ولی این توضیحات خیلی مختصره
سایت دیگه ای رو واسه ساخت اینطور مدلی رو سراغ داید؟