تابلو ماندالا

خلاصه ای درباره ی آموزش

بارها تابلوهای خاصی که در عکس های مربوط به دکوراسیون منزل در اینترنت نگاه کرده ایم و شاید همیشه دوست داشته ایم یکی از آنها را داشته باشیم. بعضی از سبک های هنری معمولا گران قیمت هستند. اما در صورتی که کمی ذوق و حوصله و پشتکار داشته باشید یکی از این تابلوها را می توانید خود بسازید.
در ضمن ماندالا در زبان سانسکریت به معنای دایره زندگیست و در میان بوداییان بسیار رایج است. می توانید طرح های آن را در اینترنت ببینید.

قدم 1

موارد مورد نیاز: تخته چندلا، پر کننده چوب، اره، کاغذ سنباده، رنگ مات، قلمو، وسایل نصب حلقه آویز، پروژکتور، مداد، ابزار برش روتاری

قدم 2

از تخته چند لا برای اینکار استفاده شده است که ارزانتر و سطح آن روشنتر است. استفاده از سایر متریال ها به سلیقه و مقدار هزینه ای که می خواهید بکنید بر می گردد. ابتدا تخته ها را در اندازه های دلخواه که از قبل تعیین کردید برش دهید. در اینجا می دانیم که می خواهیم تخته های ما در اندازه های 52 ، 45، 37 و 30 سانتی متر باشند و در همین اندازه می بریم.
چند نکته قابل ذکر در این مقوله این است که اول اینکه اگر می خواهید طرح و اندازه دیگری را برای کار خود در نظر بگیرید و نمی دانید اندازه ها مناسب هستند یا خیر، پیشنهاد ما این است که ابتدا با روزنامه به جای تخته این کار را انجام دهید و ببینید چه اندازه ای مناسب است. و نکته دیگر این است که تخته جند لا بسیار خوب است اما زیاد استحکام ندارد. پس در برش آن بسیار دقت کنید تا لبه های آن صاف و دقیق بریده شود.

قدم 3

پس از برش قطعات آنها را با کاغذ سنباده صاف کنید و صیقل دهید. سپس باید آنها را رنگ آمیزی کنید. انتخاب رنگ بسته به سلیقه و دکوراسیون منزل شما دارد. انتخاب آن کاملا آزاد است. ابتدا لبه های کناری تخته ها را رنگ بزنید و اجازه دهید خشک شوند. تا خشک نشدند به سراغ رنگ آمیزی روی تخته نروید. پس از خشک شدن برای رنگ کردن سطح رویی تخته باید چند نکته را رعایت کرد. اول اینکه رنگ را به گونه ای باید آماده کنید که هم زیادی آبکی نباشد که کار را خراب کند و هم آنقدر غلیظ نباشد که کاملا خطوط تخته را بپوشاند زیرا می خواهیم خطوط و منحنی های چوب تا حدودی مشخص باشد. برای اینکه با چه نسبتی رنگ را درست کنید حتما راهنمایی بگیرید در اینجا از نسبت 2 به 1 رنگ و حلال استفاده شده است.

قدم 4

پس از رنگ آمیزی و خشک شدن کامل رنگ تخته ها باید طرح را روی آن پیاده کنید. پس از خشک شدن، تخته ها را در همان اندازه و موقعیت دلخواهی که می خواهید روی دیوار قرار گیرد، به دیوار آویزان کنید. پس از آویزان کردن و چیدن موقعیت صحیح و دلخواه تخته ها، به کمک یک پروژکتور، طرح مورد نظر خود را جلوی پروؤکتور بگیرید تا طرح آن روی تخته ها روی دیوار بیفتد و به کمک یک مداد طرح را روی تخته ها پیاده کنید. مانند عکس. اگر داشتن و اجاره یک پروژکتور سخت است از یک لامپ قوی در شب به طوری که در یک جعبه قرار دارد و نور آن کاملا متمرکز به سمت تخته های آویزان است نیز می توانید استفاده کنید.

قدم 5

پس از پیاده سازی طرح مورد نظر روی تخته ها، آنها را برداشته و به کمک ابزار برش روتاری همانطور که در تصویر مشخص است، اط روی خطوط طرح روی تخته ها، تخته را بتراشید. سعی کنید عمق قسمتهای تراشیده با هم یکسان باشد. برای تراشیدن نیاز نیست که زیاد عمیق این کار را انجام دهید، یک فشار کوچک کافی است. ضمن اینکه ممکن است لایه های تخته را نیز بشکند و جدا کند. تخته ها را نیز حتما از دیوار بردارید تا پرتاب نشوند.
زیاد نگران هم نباشید، اگر احیانا گوشه ای پرید باز با کمی چسب یا رنگ دوباره درست می شود. همچنین در نهایت به کمک یک پاک کن خطوط اضافی که با مداد رو تخته ها مانده است را پاک کنید. در نتیجه از اثر هنری زیبایی که خلق کرده اید لذت ببرید

تابلو ماندالا

دوسش دارم(4 )

تاریخ انتشار۹۵/۰۲/۱۳
تعداد بازدید 0
QR code

به اشتراک گذاری آموزشارسال پیام