توصیه های قبل از کنکور

خلاصه ای درباره ی آموزش

چهار سال پیش من کنکور کارشناسی ارشد داشتم. نتیجه واقعا خوبی گرفتم و دانشگاه تربیت مدرس تهران قبول شدم. اما با کمی دقت می توانستم باز هم نتیجه بهتری بگیرم. به همین دلیل تصمیم گرفتم نکاتی که باعث موفقیتم شدند را به اشتراک بگذارم تا در این روزها هم کنکوری ها بتونن ازش استفاده کنند و کمی بهشان کمک کند. پیش از هرچیز باید بگم کنکور و دانشگاه تنها شانس زندگی شما برای موفقیت و پیشرفت نیست اما یکی از بهترین شانس های شما در زندگیست که می توانید از موقعیت آن به خوبی و با هوشمندی استفاده کنید. فراموش نکنید دانشگاه تنها جایی برای سیاه کردن جزوه و امتحان دادن نیست...علاوه بر این امر مهم، فراگیری روابط اجتماعی موثر، برقراری ارتباط با انسان های شاخص، بالا رفتن سواد و اطلاعات عمومی واجتماعی و سیاسی و غیره نیز می باشد. 

قدم 1

سعی کنید شب کنکور غذای چرب نخورید چون سنگین است. غذاهای دریایی و سبزیجات بسیار موثر است. حالا اگر ماهی و این چیزا هم نبود مشکلی ندارد و شما می توانید جایگزینی برای آن پیدا کنید. اما همانطور که گفتم سبک باشد با چربی کم. خوردن میوه و سبزیجات شما را تروتازه و خوب نگه می دارد. سعی کنید در این روزها کافئین کمی بخورید تا خوابتان مختل نشود. در ضمن صبحانه کامل و نسبتا شیرین بخورید تا قند خونتون تنظیم باشد. کمی نرمش و پیاده روی بسیار مناسب است بجای در خانه ماندن و حبس کردن خودتان.

قدم 2

به اندازه کافی بخوابید. سعی کنید شب ساعت مناسبی بخوابید تا بتوانید صبح به موقع پا شده و به راحتی صبحانه بخورید. اصلا وعده صبحانه را از دست ندهید. خواب خوب بسیار مهم است و روی ذهن شما بسیار اثر گذار است. این موضوع را دست کم نگیرید و طبق ساعتی که تعیید کرده اید بخوابید.

قدم 3

آرامش داشته باشید. خودتان را در خانه حبس نکنید. تنها نکات ضروری را مرور کنید. در یکی دو روز نهایی بیرون بروید، تلویزیون ببینید و کمی با دوستان و خانواده وقت بگذرانید. تنها خواندن نکات ضروری کافیست.

قدم 4

حواستان به جلسه و مکان امتحان باشد. تابستان است و ممکن است محیط امتحان دارای خنک کننده های خوبی نباشد و حتی ممکن است بخاطر خنک کننده های خیلی خوب زیادی هم سرد شود. بنابراین لباستان مناسب باشد تا گرمتان نباشد. شاید فکر کنید شوخی می کنم اما اینجا ایران است و ممکن است شما جایی بشینید که کولر کنارتان است و دارید از سرما یخ می زنید و دیگران گرمشان است. یا از اول هماهنگ کنید که جایتان عوض شود و یا یه روپوش مناسب با خودتان ببرید.

قدم 5

کاری که من خیلی براش تمرین کردم و انجام دادم و واقعا هم نتیجه گرفتم این بود که وقت هیچ درسی را برای درس دیگر نگذارم و فقط برای خود همان درس اختصاص دهم. مثلا فرض کنید برای درس ادبیات 20 دقیقه وقت دارید، دقیقا حساب کنید و سر 20 دقیقه ادبیات را تمام کنید و سراغ درس بعد بروید و وسوسه نشوید که چندتا تست مانده و می توانید جواب بدید. این کار شک نکنید که وقت شما را میگیرد و وقت کم می آورید. درسهای دیگر هم همینطور. مطمئنا درسی هست که زودتر تمامش می کنید. در نهایت اگر وقت اضافه آوردید برگردید سراغ درسی که مطمئن هستید می توانید بقیه سوالات آن را مثبت بزنید.

قدم 6

سر جلسه آرامش و اطمینان به خود داشته باشید. شما یکسال تلاش و صبر کردید برای این لحظه حساس. همانطور که گفتم این تنها اتفاق مهم زندگی شما هم نیست. پس با آرامش، بخاطر تلاش خودتان، به سوالات دقت کرده و پاسخ دهید. اولین بار شاید سوالات را که ببینید جا بخورید و بگید سخت است، این کاملا عادی است. چند نفس عمیق بکشید و با آرامش سوال را بخوانید، دقت کنید و جواب دهید.

قدم 7

هرگز، هرگز، هرگز سوالی را که مطمئن نیستید در پاسخنامه نزنید. معمولا اکثر اینجور جوابها اشتباه بوده و نمره منفی می شود. به این توجیه که من این درس را کلی خوانده ام و حیف است مثلا از 12 تا تست 2 تا را هم نزنم. و ذهنتان سر امتحان درگیر این موضوعات شود. ممکن است آن سوالها را خیلی سخت یا پیچیده داده باشند اما شما گول نخورید. فقط درحالیکه از پاسخ بسیار مطمئن هستید جواب تست را بزنید. فراموش نکنید و امتیاز خود را پایین نیاورید.

قدم 8

هر سوالی را که می خواهید جواب بدهید پس از حل و رسیدن به جواب همانموقع وارد پاسخنامه کنید. بعضی ها نمی دانم به چه دلیل، شاید بخاطر صرفه جویی در وقت، وارد کردن جواب در پاسخنامه را به آخر کار موکول می کنند که معمولا ضرر می کنند و با جمع شدن پاسخنامه ها چندین سوال را از تو می اندازند یا دقت نکرده اند بخاطر عجله و در پاسخنامه وارد نمی کنند و... می دانید چه اتفاقی می افتد. پس اصلا این اشتباه بد را نکنید و هر سوالی که جواب دادید بلافاصله وارد پاسخنامه کنید و بعد برید سراغ تست بعدی.

قدم 9

یک چیز دیگر اینکه اصلا تعارف نداشته باشید اگر سر جلسه نشستید و چیزی آزارتان می دهد، بلافاصله بگویید و بخواهید تا می شود حل شود. شما برای هدفتان با کسی نباید تعارف داشته باشید اما زیاده از حد هم حساس نباشید. آن هم بخاطر یکم صدای پا و یک پچ پچ کوتاه. به هرحال پیش می آید. مثلا برای خود من سر جلسه امتحان پیش آمد که مراقبان انگار در صف نانوایی ایستاده اند و دارند گپ می زنند. سروصدای زیادی داشتند و باورم نمی شد که درکی از این موقعیت حساس ندارند. من هم بلافاصله با صدای بلند به خودشان و مسئول مربوطه تذکر دادم.

قدم 10

در نهایت...اطمینان قلبی، انرژی مثبت و لبخند را فراموش نکنید. قلبتان از تلاش و عملکردتان راضی باشد. با خنده وارد سالن امتحان شوید. حتما با خودتان چیز شیرینی برای خوردن و یک بطری آب ببرید. چون ذهن شما شدیدا فعالیت می کند خیلی زود گرسنتان می شود و صدای معده خود را می شنوید. در این حالت بلافاصله چیزی بخورید و بنوشید تا فشارتان نیفتد. باز هم می گویم این تنها شانس زندگی شما نیست بلکه یکی از آنهاست. پس با تلاش و آرامش و دقت به دستش آورید.

توصیه های قبل از کنکور

دوسش دارم(0 )

تاریخ انتشار۹۵/۰۴/۲۳
تعداد بازدید 0
QR code

به اشتراک گذاری آموزشارسال پیام