آموزش ساخت میز شطرنجی

خلاصه ای درباره ی آموزش

شاید برای شما هم جالب باشد که ببینید با تکه چوب های باقیمانده از کارهای مختلف می توان چنین میز جالبی ساخت. اصلا مهم نیست سایز قطر یا طول چوب چقدر باشد، شما می توانید از آنها استفاده کنید و یک کار خیلی خیلی زیبا و جذاب و درعین حال راحت بسازید. تنها چیزی که برای کار، تهیه اش لازم است پایه هایی از چوب گردو به طول لازم و پد برای ته پایه است. سعی کنید بصورت جالبی این چوبهایی که دیگر نیاز ندارید را کنار هم قرار دهید و یک طرح جالب تهیه کنید. خواهید دید که کار نهایی با این چوبهای به درد نخور چقدر زیبا خواهد شد.

قدم 1

خب از خوش شانسی من این بود که به منبع زیادی از این نوع چوبها دسترسی داشتم، مهم نیست که شما همچین دسترسی ندارید، می توانید به نجاری ها مراجعه کرده و از آنها بگیرید. چوبهای مختلف در اندازه های مختلف و شکل های مختلف را جدا کردم و تنها چهار قطعه چوب گردو در طول دلخواه مورد نظر خودم را به عنوان پایه بطور مخصوص تهیه کردم. می توانید این چوبهای به دردنخور را از هرجایی پیدا کنید، حتی اگر در منزل یا هرجای دیگر هم میبینید می توانید استفاده کنید.

قدم 2

در این مرحله چوبها را جدا کرده و به کمک دستگاه برش ، برش می دهیم تا سر چوبها تمیز بریده شود. زیرا بسیاری از این چوبها از جاهای مختلف آورده شده و یا شکسته شده است. من در طولهای لازم (کوچکتر از طول پایه های گردویی) آنها را برش زده ام تا هم سر چوبها تمیز برش خورده باشد و هم طول مناسبی داشته باشند. همچنین قاعده چوبها لازم نیست دارای ابعاد یکسان باشند، و جالبی آن به این است که دارای ابعاد متفاوت باشند.

قدم 3

من چوبهای گردوی خیلی خوبی خریده ام که برای این کار ایده آل هستند. با اندازه گیری های دقیق برای قاعده و طول چوبهای گردویی آنها را دقیق ببرید تا کاملا هم اندازه باشند. بسیار دقت کنید.

قدم 4

در تصاویر می بینید که چوبها چطور در کنار هم قرار می گیرند. چوبها باید از طرف قاعده روی میز چیده شده و کنار هم قرار بگیرند. برای این کار نیاز به یک میز کاملا صاف دارید برای گذاشتن چوبها. قبل از چسباندن چوبها به هم اول چوبها را کنار هم قرار دهید تا بتوانید آنطور که دوست دارید چوبها را کنار هم قرار دهید. اینکه چه نظمی داشته باشند کاملا به شما و سلیقه تان بر کی گردد. نکته مهم این است که باید آنقدر قاعده صاف بریده شود که روی آن میز صاف کج نایستد. من خودم چوبها را در جاهای مختلف گذاشته ام و نکته ای که در طراحی ساخت این میز به کار بردم این بود که چوبهای بلند تر را وسط میز قرار داده ام و چوبهای کوتاه تر را اطراف میز .

قدم 5

حال موقع چسباندن چوبها به هم است. نکته ای که مهم است این است که چون من میز کارم را لازم دارم یک کاغذ روی میز می اندازم تا موقع چسب زدن، چسب روی میز نریزد. ابعاد میز را 40 در 40 سانتیمتر در نظر گرفته ام و این به شما برمیگردد که بخواهید میزتان چقدر بزرگ یا کوچک باشد. اگر دوست داشتید پایه ها را می توانید هم اندازه با ضلع میز در نظر بگیرید. خب چوبها را کنار هم چسب زده و بهم بچسبانید. چوبها را یکی یکی چسب زده و به هم بچسبانید و بعد از تمام شدن کار اجازه بدهید کاملا چسب خشک شود. در تصاویر می بینید که چسب ها درحال خشک شدن هستند توسط گیره های مخصوص به هم فشرده شده اند تا از هم باز نشوند. می بینید که چوبهای بلندتر وسط و کوتاهتر در لبه ها قرار گرفته اند. من تا جایی که می شد چوبهای مختلف را کنار هم قرار داده ام.

قدم 6

پس از خشک شدن، میز را برگردانید، جوری که من گذاشته ام، می بینید در گوشه هایی جای خالی وجود دارد و توسط تکه هایی با همین ابعاد اینجاها را پر خواهم کرد. دقیقا با همان چوبهای بلا استفاده. در تصاویر می بینید که جاهای خالی با چوبهای بلا استفاده مجددا پر کرده ام. اول چسب میزنم و از روی میز وارد جاهای خالی می کنم.

قدم 7

حال نوبت این است که اطراف و روی میز را به کمک دستگاه یک دست کنیم. باید به کمک دستگاه تمامی چسبهای بیرون زده ویا چوبهایی که زده بیرون را صاف کنیم.

قدم 8

سپس نوبت سنباده زدن است. باز هم با دستگاه پولیش و سنباده، بخوبی سنباده بزنید و میز را صاف و یکدست کنید.

قدم 9

حالا به کمک روغن و مواد مخصوص و دستمال تمیز، روی میز روغن را بریزید و با پارچه روی تمامی میز بکشید.

قدم 10

حالا پدهای لازم را به ته پایه ها بچسبانید. تمام...میبینید که کار چقدر متفاوت و شیک است. بسیار متنوع با رنگهای متفاوت.
آموزش ساخت میز شطرنجی یکی از آموزش های مورد علاقه من است . امیدوارم شکا هم بتوانید یکی از این میز های زیبا درست کنید.

آموزش ساخت میز شطرنجی

دوسش دارم(2 )

تاریخ انتشار۹۵/۰۵/۰۶
تعداد بازدید 0
QR code

به اشتراک گذاری آموزشارسال پیام