درمان دیسک کمر

خلاصه ای درباره ی آموزش

افراد زیادی هستند که با مشکل دیسک کمر روبرو هستند. درمان های متعددی برای دیسک کمر وجود دارد.  در این آموزش به روش های جلوگیری از ایجاد  و همچنین روش های درمان دیسک کمرو مواردی که درباره ی این بیماری باید بدانید خواهیم پرداخت

قدم 1

نشانه های دیسک کمر

- احساس گزگز و مور مور و خواب رفتگی در پاها
- درد انتشاری در پاها به عنوان یکی از مهمترین علل دیسک کمر مطرح می باشد.
- درد موضعي در ناحيه كمرکه در یسیاری از بیماران ممکن است وجود نداشته باشد!
- بی حسی و ضعف عضلانی
- احساس سوزش عضلانی
- داشتن درد تیر کشنده به سمت جلو پا
- داشتن درد تیر کشنده به کناره های ساق پا
- داشتن درد تیر کشنده به عقب ساق پا
- داشتن درد کمر که به همراه تحرک شدت بیشتری نیز پیدا کند شدت درد در شب بیشتر شود

قدم 2

روشهای درمان بدون جراحی

درمان خانگی دیسک کمر
- پیاده روی
برای افرادی که مبتلا به بیرون زدگی دیسک کمر می باشند بهتر است هر دو تا سه ساعت یک مرتبه برای 10 تا 20 دقیقه روی سطح همواری که فاقد شیب و فاقد چاله و پله و یا برآمدگی باشد پیاده روی کنید. راه رفتن خود را تنها تا زمانی که احساس دردکمر نداشته باشید ادامه دهید. بنابراین از پیمودن مسافتهای طولانی که منجر به بروز کمردرد در افراد مبتلا به دیسک کمر می شود پرهیز نمایید.

قدم 3

روشهای درمان بدون جراحی
درمان خانگی دیسک کمر

- کمپرس گرم:
برای درمان بیرون زدگی دیسک استفاده از گرما به منظور کاهش گرفتگی عضلانی و نقاط درد ناشی از فتق دیسک کمر توصیه می شود. علاوه بر آن گرما باعث افزایش جریان خون و نیز اکسیژن سلولی می شود و به درمان درد کمر کمک می نماید.

استفاده از حوله های گرم شده، کیسه آب گرم و نیز سایر گرما درمانی ها برای مراحل ابتدایی درمان در منزل به منظور التیام درد توصیه می شود

قدم 4

روشهای درمان بدون جراحی
درمان خانگی دیسک کمر

کمپرس سرد

استفاده از قالبهای یخ درن کیسه فیریزر و یا بسته های ژل یخ در درمان خانگی و بدون جراحی دیسک کمر موثر است.

کمپرس یخ می تواند باعث کاهش التهابات ناشی از بیرون زدگی دیسک در اطراف عصب های ستون فقرات دیسک بیرون زده باشد.

قدم 5

روشهای درمان بدون جراحی
درمان خانگی دیسک کمر
ورزش های دیسک کمر

در درمان دیسک کمر بدون جراحی، استفاده از برخی حرکات اصلاحی به بیمار کمک می کند که به آسانی حرکت کرده و حس بهتری داشته باشد. گفتنی است در هنگام شروع این حرکات اصلاحی امکان دارد درد کمر بیشتری احساس شود. این امر تا حدودی طبیعی است اما بهتر است از بیمار این موضوع را با پزشک خود درمیان بگذارد.

قدم 6

برخی روش های تخصصی
اوزون درمانی

به عنوان یک تکنیک جدید و پیشرفته اروپایی در کنترل و درمان دیسک کمر و سیاتیک در کلنیک پیشگام توسط دکتر سپهریان انجام می شود. در این روش گاز ازن به شیوه خاصی در کنار یا داخل دیسک کمر درگیر تزریق می شود و موجب درمان درد های شدید و مزمن بیماران سیاتیک و دیسک کمر می شود.)

قدم 7

برخی روش های تخصصی

- جراحی بسته:

برای درمان بیرون زدگی ها و پارگی های کوچک اما سرسخت و مقاوم در برابر درمان، روش‌های بی‌شماری با کمترین میزان تهاجم یا به عبارتی دیگر، روش‌های جراحی بسته دیسک کمر،ابداع شده اند. از جمله روش های درمانی می توان به عمل جدید دیسک با تزریق دیسکوژل و لیزر تراپی اشاره کرد. از انرژی لیزر برای تبخیر بخش داخلی دیسک(قسمت مرکزی نرم وژله‌ای) بهره می‌گیرد و به این ترتیب با کاهش فشار داخل دیسک، موجب جمع شدن فتق می‌شود. با لیزر دیسک کمر فشار روی ریشه اعصاب و همچنین فشار روی عصب‌های فراوان موجود در قسمت محیطی خلفی از بین می‌رود. این روش در اصطلاح جراحی لیزری دیسک کمر و جراحی کم تهاجمی ستون فقرات نامیده می‌شود.

قدم 8

توصیه ی من به عنوان پزشک متخصص این است که جهت درمان دیسک کمر کمتر اقدام به خود درمانی نمایید و پس از تشخیص وضعیت موجود و مشاوره با پزشک متخصص در این زمینه اقدام به درمان نمایید تا دچار عوارض ثانویه نگردید.
جهت اطلاعات بیشتر در باره ی دیسک کمر - علایم و روش های درمان میتوانید به این ادرس مراجعه کنید:

http://drorthoped.com/

درمان دیسک کمر

دوسش دارم(0 )

تاریخ انتشار۹۵/۰۶/۱۵
تعداد بازدید 0
وب سایت

http://drorthoped.com/
QR code

به اشتراک گذاری آموزشارسال پیام