آموزش پرورش بونسای(بخش اول، از دانه)

خلاصه ای درباره ی آموزش

بونسای یک گیاه زیبا و شیک و البته گران است. در ایران نیز طرفدارهای بسیاری پیدا کرده است. فرم خمیده و زیبای این درختچه ها، زیبایی خاصی به منازل می دهند. بونسای درواقع یک کلمه ژاپنی است که به معنی کاشتن در ظرف است و درواقع از روش کاشت گیاه در چین باستان گرفته شده است. اما از طرفی این گیاه در قیمتهای مختلف و گران در بازار موجود است. اما شما اگر کمی حوصله به خرج دهید و اگرکمی هم اهل گل و گیاه باشید، خود نیز می توانید آن را پرورش دهید. قصد دارم در آچار24، در چند بخش آموزش پرورش بونسای را قرار دهم. خاطر نشان می کنم که پرورش بونسای و نگهداری از آن سخت نیست، اما حوصله و مراقبت و البته آگاهی می خواهد. امیدوارم این آموزش مفید باشد. 

قدم 1

ابتدا باید دانه های مورد نیاز خود را بدست آورید. برای این کار می توانید دانه ها را از درخت های اطراف محل زندگی خود جمع آوری کنید یا بخرید. باید بدانید که اصولا چیزی به نام دانه بونسای نداریم زیرا گلدان بونسای درواقع از درختان معمولی به وجود می آید. اگر از درختان اطراف خودتان دانه ها را جمع آوری کردید بهتر است آنها را در فصل پائیز بکارید. پس از الان می توانید خود را آماده کنید. اما، درصورتی که بخواهید در فصلی غیر از پائیز بکارید یا اگر می خواهید از درختانی که مناسب آب و هوای محل زندگی شما نیستند برای بونسای استفاده کنید باید از روشی به نام طبقه بندی (stratification) استفاده کنید. این روش درواقع روشی است برای پیش آمادگی دانه ها برای شبیه سازی شرایط زمستان طبیعی که یک دانه باید قبل از جوانه زنی آن را تحمل کند. برای مبتدی ها این روش کمی پیچیده است، بنابراین توصیه می کنیم که از دانه های درختان مناسب محل خود استفاده کنند و در فصل پائیز نیز بکارند درست همانطور که مادر طبیعت انجام می دهد.

قدم 2

اما این دانه ها کجا بیشتر پیدا می شوند. بستگی دارد در کنار شما جنگل وجود داشته باشد یا خیر. مثلا دانه فندق و بلوط در جنگل به راحتی به دست می آید. یا دانه کاج را از داخل میوه مخروطی و زیبای کاج می توانید جدا کنید. اگر میوه کاج را پس از جمع آوری در جای گرم قرار دهید، دانه ها کم کم از آن جدا می شوند. اگر هم درخت خاصی مد نظر دارید که اطراف خود پیدا نمی کنید، می توانید دانه آن را بخرید. همانطور هم که اشاره شد، بهترین زمان کاشت برای دانه ها پائیز است. زیرا دانه پس از جوانه زنی در بهار، یک تابستان طولانی برای رشد وقت دارد. پس دیگر نگران روش طبقه بندی هم نخواهید بود.

قدم 3

موضوعی که درباره پرورش بونسای از دانه باید بدانید این است که باید بسیار صبور باشید و درواقع این کار صبر شما را محک می زند. اما یک روش بسیار خوب برای رشد بونسای بدون نیاز به هرس شاخه های ضخیم هم است. برای اینکه استایل و طرحی که دوست دارید به درخت خود بدهید باید روشهای آن را بدانید که به زودی آموزش آن را نیز خواهیم گذاشت. اما در این قدم شش تصویر از بونسای کریپتومریا در 15 سال رشد آن را می بینید که به چه صورت رشد می کند.

قدم 4

حال مراحل کاشت دانه را خواهیم گفت. ابتدا یک لایه خاک درشت که آب به راحتی از آن عبور کند را کف گلدان بریزید. مثل شن.

قدم 5

سپس یک لایه خاک استاندارد مناسب برای بونسای بریزید.

قدم 6

دانه های تهیه شده (چه از درخت گرفتید و چه خریدید) را به خوبی بررسی کنید. بدانید که باید چطور آنها را کاشت. آیا باید برش بخورند یا خیر. آیا نیاز به روش طبقه بندی دارند یا خیر. اگر اطلاعات زیادی ندارید حتما از شخصی آشنا به این کار کمک بگیرید.

قدم 7

حال دانه ها را روی خاک قرار دهید و بین دانه ها کمی فاصله بگذارید.

قدم 8

حال دوباره یک لایه دیگر خاک استاندارد بونسای بریزید به طوریکه حدود 2 سانتی متر ضخامت داشته و روی دانه ها را بپوشاند.

قدم 9

پس از ریختن خاک با انگشتان خود خاک را فشرده کنید.

قدم 10

در آخر نیز روی آن آب بریزید و از آن لحظه به بعد باید خاک را مرطوب نگه دارید.

آموزش پرورش بونسای(بخش اول، از دانه)

دوسش دارم(4 )

تاریخ انتشار۹۵/۰۵/۱۹
تعداد بازدید 0
QR code

به اشتراک گذاری آموزشارسال پیام