آموزش پرورش بونسای(بخش دوم، قلمه زدن)

خلاصه ای درباره ی آموزش

در بخش اول آموزش پرورش بونسای از دانه را قرار دادیم. در این آموزش، پرورش بونسای با روش قلمه زدن را می گذاریم. در این آموزش نیز مانند قبل کمی از فواید و نحوه کار صحبت می کنیم و سپس مراحل کاشت قلمه را به ترتیب خواهیم گفت. در اینجا توصیه های گفته شده بیشتر از بونسای امپایر استخراج شده است و البته در ادامه تجارب شخصی کسانی که دست به کاشت و پرورش بونسای زدند نیز خواهد آمد. پس از تجارب دیگران نیز حتما استفاده نمایید.

قدم 1

برای شروع رشد و پرورش بونسای، باید ابتدا قلمه های مناسب را جمع آوری کنید. بسیاری از انواع درختان هستند که به راحتی می توان از آنها قلمه زد. یک شاخه از درخت را انتخاب کرده و آن را ببرید. بهترین اندازه برای شاخه بریده شده حدود 5 تا 10 سانتیمتر برای طول آن و 2 تا 5 میلی متر ضخامت آن است. می توانید اندازه های بزرگتر هم جدا کنید اما شانس این شاخه ها برای ریشه زدن کمتر است.

قدم 2

به طور معمول، بهار و تابستان بهترین موقع برای قلمه زدن است. برخی از قلمه هایی که چوب سخت تری دارند را می توانید قبل از فصل رشدشان آماده کرد و کاشت.

قدم 3

همانطور که از قبل گفته شد، رشد و پرورش بونسای از دانه و قلمه محک خوبی برای صبر شماست و طرح دادن به آن آسانتر است و احتیاجی به هرس کردن ندارد. تعدادی عکس از سالهای مختلف رشد بونسای را در بخش اول قرار داده ایم که در این قسمت تکرار نمی کنیم.

قدم 4

ابتدا یک لایه خاک شن مانند که سنگ های نسبتا درشتی دارد را داخل گلدان بریزید.

قدم 5

سپس یک لایه خاک بونسای بریزید.

قدم 6

در اینجا تعدادی شاخه درخت انجیر (به دلخواه) را انتخاب کرده و جدا می کنیم.

قدم 7

کلوزآپ شاخه های بریده شده از درخت انجیر را می بینید که به چه صورت هستند.

قدم 8

شاخه را با زاویه 45 درجه از پایین هرس کنید. طوری که شاخه تیز باشد.

قدم 9

حدود 2 سانتیمتر شاخه هرس شده را در خاک گلدان فرو کنید.

قدم 10

در نهایت نیز کاملا به گلدان آب دهید. خاک را کمی مرطوب نگه دارید و ظرف چند هفته آینده گیاه شروع به رشد می کند.

آموزش پرورش بونسای(بخش دوم، قلمه زدن)

دوسش دارم(3 )

تاریخ انتشار۹۵/۰۵/۱۹
تعداد بازدید 0
QR code

به اشتراک گذاری آموزشارسال پیام